ईजरायल का प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतन्याहुद्वारा ईरान् को आक्रमण विरुद्ध कदम चाल्ने चेतावनी

जेरूसलम। इजरायली प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतान्याहूले आइतबार विश्वव्यापी शक्तिहरुलाई इरान बिरूद्ध कडा प्रतिबन्ध लगाउन आग्रह गरे।

सिरियामा इरान समर्थक आतंककारीहरूले गरेको घातक हमलाको केही घण्टा पछि त्यो प्रतिक्रिया देखाईएको छ, जुन तेहरानको क्षेत्रीय “आक्रमण” लाई रोक्न खोजेको हो। नेतान्याहूले आफ्नो मन्त्रिपरिषद्लाई भने कि “अन्तर्राष्ट्रिय आणविक उर्जा एजेन्सीले पत्ता लगाएको छ कि गोप्य स्थानमा एजेन्सीका निरीक्षकहरुलाई इरानले गोप्य आणविक सैन्य गतिविधिमा पहुँच दिन अस्वीकार गरेको छ।”

संयुक्त राष्ट्रको आणविक वाचडाँगले शुक्रबार भने कि इरानले २०१५ मा तय गरिएको सीमा भन्दा आठ गुणा बढीले युरेनियमको भण्डार बढायो। यसले आणविक गतिविधिहरू हुन सक्ने ठाउँमा महिनौंको लागि निरीक्षण गर्न रोकेको छ।

नेतान्याहूले इरानलाई “साइटहरू लुकाएर, विभिन्न सामग्री र अन्य माध्यमहरू संकलन गरेर” आफ्नो प्रतिबद्धता उल्लघंन गरेको आरोप लगायो। उनले भने कि “यस सूचनालाई ध्यानमा राखी इरानमा फेरि प्रतिबन्ध कडा गर्न अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले संयुक्त राज्य अमेरिकाको साथ आउनु पर्छ।”

आइतवारको टिप्पणीमा नेतान्याहूले “इरानको आक्रमणको विरूद्ध कदम चाल्ने” र “इरानलाई आणविक हतियार प्राप्त गर्न नदिने” भन्ने इजरायलको दीर्घकालीन प्रतिबद्धताको दोहोर्याए। उनले थपे कि “इजरायलले आफ्नो सिमानामा सैन्य उपस्थिति स्थापना गर्न इरानको प्रयास बिरूद्ध व्यवस्थित ढंगले काम गर्ने छ।”

शनिबार दिउँसो साँझ आठ इराकी विमानहरूले पूर्वी सिरियाको आजार प्रान्तको ग्रामीण इलाकामा ईरान समर्थक आधारमा आक्रमण गरे जसमा १२ इराकी र अफगान लडाकू मारिएका थिए।